Sikeresen használható a fulladozásnál, asztmatikus tüneteknél, a légzőszervek elnyálkásodásánál, köhögésnél, tüdőhurutnál, sápkórnál, hasmenésnél, vízkórnál, rendetlen havibajnál.
Az örvénygyökérnek nagyon jó neve van, mert mint erősen izgató a nyálkahártyákra hűtő és nyálkaváladékot feloldó szer sikeresen használható a fulladozásnál, asztmatikus tüneteknél, a légzőszervek elnyálkásodásánál, köhögésnél, tüdőhurutnál, sápkórnál, hasmenésnél, vízkórnál, rendetlen havibajnál.
Felhasználás: A gyökeret erős hatásánál fogva csak kisebb mennyiségben használjuk s ezért 4 gramm gyökeret 4 deci vízben addig főzünk, amíg az 3 decire lefő. A folyadékból kétóránként egy evőkanállal veszünk be. A gyökér főzetének a bőrkiütésnél s a rühnél vesszük hasznát.
A rühes beteg tagjait a gyökér erős főzetével naponként megmossuk. A gyökér főzetéből a beteg reggel és este 1-1 decivel meg is ihatik. Kenőcsöt is készíthetünk a gyökeréből s azzal kenni a rühes tagokat. Kenőcs készítése: 100 gramm gyökeret 3 deci vízben főzünk, a főzetet leszűrjük s 120 gramm disznózsírral, vagy friss vajjal keverjük.
Az állatgyógyászatban az örvénygyökeret elgyengülésből, vagy elnyálkásodásból származó emésztési zavaroknál, étvágyhiánynál, vízkóros tüneteknél és külsőleg a régi bűzös sebeknél alkalmazzák. Lovaknak 15-30 gramm, juh és disznónak 4-10 gramm, kutyáknak 0.3-2 gramm naponként kétszer főzetképpen beadva.
E gyökér füstjétől a szúnyogok mind kitakarodnak a házból.